home page
 

ROZWÓJ METOD ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA JĄDROWEGO I OCHRONY RADIOLOGICZNEJ DLA BIEŻĄCYCH I PRZYSZŁYCH POTRZEB ENERGETYKI JĄDROWEJ

OPIS PROJEKTU   
    
SPREJ
   HOME
   AKTUALNOŚCI
   OPIS PROJEKTU
   PARTNERZY
   multimedia
 
 
CELE i ZAKRES ZADANIA nr 6:
Rozwój metod zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej dla bieżących i przyszłych potrzeb energetyki jądrowej


Celem tego zadania jest opracowanie innowacyjnych technologii i metod pomiarowych, zapewniających ochronę zdrowia populacji oraz zasobów środowiskowych na wszystkich etapach wdrażania energetyki jądrowej w Polsce. Utylitarnym efektem tego zadania będzie integracja ośrodków badawczo-rozwojowych stanowiących zaplecze merytoryczne BJiOR i rozbudowa nowoczesnej infrastruktury oraz zaplecza technicznego i naukowego, zdolnego do oceny i kontroli wpływu elektrowni jądrowej, na zdrowie ludzi i środowisko, a jednocześnie konkurującego pod względem innowacyjności na arenie międzynarodowej. Dotyczy to w szczególności rozwoju polskich specjalności naukowych m.in. dozymetrii promieniowania neutronowego, technologii detektorów promieniowania oraz badań dotyczących oddziaływania promieniowania z materiałem biologicznymi. Zakres planowanych prac skupiony jest wokół czterech kluczowych bloków tematycznych:
  1. Opracowanie ogólnej koncepcji i metod badań środowiskowych (w tym zdrowotności) dla przewidywanej lokalizacji EJ.
  2. Rozwój metod dozymetrii biologicznej oraz biofizycznych markerów i indykatorów wpływu promieniowania na organizmy żywe.
  3. Adaptacja istniejących i opracowanie nowych metod radiometrycznych do zastosowań w ochronie radiologicznej pracowników, ludności i środowiska wokół EJ, z uwzględnieniem pomiarów niskich aktywności izotopów emitowanych z EJ oraz dozymetrii awaryjnej i retrospektywnej.
  4. Opracowanie nowych lub udoskonalenie przyrządów do pomiarów radiometrycznych.
 
 
 
 
Narodowe Centrum Badan i Rozwoju
PARTNERZY:
Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej

Instytut Techniki i Chemi Jądrowej
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Narodowe Centrum Badań Jądrowych

 

Copyright ©2011 CLOR, Wszystkie prawa zastrzeżone. Przy wykorzystywaniu materiałów wymagane jest podanie źródła.